labukaite.lt
2021-06-14
Kaip pa(si)linksminti per karantiną?
„Niekam nenuobodu, viskas nuobodu“ – apie šių dienų visuomenę pasakė kultūros teoretikas Mark Fisher. Prasidėjus karantinui ir įprastam gyvenimui – nuo gyvo bendravimo, darbo, vakarėlių iki pieno pirkimo – persikėlus į internetą, viskas tapo dar nuobodžiau. Mirgantys ekranai vis rečiau iššaukia vadinamąjį aha momentą, priverčiantį bent sekundei sustabdyti skrolinimą. Esam įsitraukę į ekranus, bet kaip niekada viskam abejingi. Ir nieko nuostabaus – vienodumas, kai ekranai nebesugeba nustebinti, provokuoja apatiją. Nors skambus rašinio pavadinimas sufleruoja apie pa(si)linksminimą, remdamasi realiais pavyzdžiais, noriu pakalbėti kiek plačiau – apie tai, ką ir kaip daryti, kad būtų patrauktas beribėje reklamų erdvėje klaidžiojančio žmogaus dėmesys.
ILGESYS. Ko labiausiai pasiilgote per karantiną? Nevaržomų kelionių? Gyvo bendravimo be apribojimų? Prisilietimų? Žmogiško ryšio? Kino teatrų? Tikriausiai visko, kas išvardinta, ir dar daugiau. Būtent todėl svarbu išnaudoti šias sritis ir šiek tiek padirginti žmonių jausmus.
Fizinis kontaktas. Kol daugelyje reklamų žmonės buvo vaizduojami su kaukėmis, kontroversiškomis reklamomis garsėjantis SUIT SUPPLY ėjo prieš srovę ir demonstravo karantino metu suintensyvėjusį prisilietimų poreikį. „The New Normal is Coming. Get Ready to Get Closer” reklamoje – krūva besiglamonėjančių vyrų ir moterų, vilkinčių kostiumus ar vien apatinius. Apie reklaminės kampanijos (a)moralumą palieku spręsti kiekvienam asmeniškai, bet kad ji nepaliko abejingų – faktas. Manau, ši reklama buvo taikli ir paveiki, turint omeny tikslinę auditoriją. Kam įdomu daugiau, spauskit čia.
Lėktuvai ir oro uostai. Na, bet labiausiai, panašu, visi ilgėjomės kelionių. Per karantiną apie keliones kalbėjo visi, kas netingėjo. Nuo turizmo kompanijų iki knygų platintojų su kvietimu keliauti knygų puslapiais, kulinarinių kelionių užsisakant užsienio šalių virtuvės maisto į namus. Visa tai girdėta ir jau kiek nusibodę, tiesa? Todėl šioje vietoje nustebinti galima sujungus aviaciją su… juvelyrika. SODA FUTURA tą ir padarė pristatydama artėjančios vasaros kolekciją, pavadintą „AVIA“, o nuolaidos kodą integravo į suasmenintą įlaipinimo bilietą (angl. boarding pass). Ir būtų gal kiek banaloka pristatyti lėktuvėlių formos auskarus, tiesa? Todėl šios kolekcijos juvelyrikos dirbiniai pagaminti iš duraliuminio – tos pačios medžiagos, iš kurios gaminami orlaiviai. Tai jei neįperkate lėktuvo, galite įsigyti žiedą iš tos pačios medžiagos.
Alubario kvapas. „Alus gerti sveika“ – sakė Jonas Jablonskis. Prieštarauti negaliu, tik papildyti, kad skanu. O jei rimtai, tai MILLER LITE alaus brendas išleido alubario kvapo žvakes, kurios buvo išpirktos per dieną nuo išleidimo. Užsidegi žvakę, atsidarai alaus ir… jautiesi kaip bare.
NETIKĖTUMO ELEMENTAS. Kaip dažnai nustembate? Kaip dažnai pamatote reklaminėse kampanijose tai, kas lyg ir akivaizdu, bet iki šiol niekur nebuvo matyta? Kai ištinka vadinamasis aha momentas. Nors pamatyti akivaizdžius dalykus, surasti netikėtas sąsajas ir visa tai perteikti prekės ženklų komunikacijoje nėra lengva, kai tai padaryti pavyksta, žinia sklinda viral.
Rinkodaros kanalas. Esame įpratę, kad atėję į daržovių parduotuvę, ten rasime daržoves. Užsukę į kirpyklą, galėsime apsikirpti ar kitaip pakoreguoti šukuoseną. Įsijungę pramoginio turinio portalą, galėsime sužinoti, kas su kuo susituokė, o kas pasuko skirtingais keliais. Tuo tarpu atėję į TikTok‘ą, tikimės ko? Vaikų, paauglių ar jaunų žmonių pastrakaliojimo priešais kamerą pagal tuo metu labiausiai trendinančią dainą? Paprastai taip. Tad mažiausiai, ko galėjome tikėtis, tai atrasti TikTok‘e… LNOBT operos solistus. Šis netikėtas rinkodaros kanalo pasirinkimas, kuriame net nėra LNOBT auditorijos, visus nustebino ir galiausiai buvo plačiai nušviestas didžiausių žiniasklaidos ir kitų kanalų.
Pavydas ateities sau. Kaip sėdėdami ant sofos tarp keturių sienų reagavote žiūrėdami į savo senas nuotraukas ar filmuotus video iš vakarėlių, kino teatrų, kitų susibūrimo vietų iki karantino? Pavydėjote praeities sau, tiesa? Kiekvienos reklamos tikslas yra sukurti savotišką pavydą ateities sau (kai turėsite tam tikrą daiktą, gausite norimą paslaugą, išspręsite Jus kankinančią problemą, patirsite trokštamas emocijas, etc.), todėl verta užbėgti žmonėms už akių ir tarsi nukelti juos į ateitį. Įdomiai ir išradingai tai buvo padaryta Vilniaus savivaldybės vakcinacijos kampanijoje apie gerus šalutinius skiepų nuo COVID-19 poveikius. Kol žiniasklaida ir socialiniai tinklai mirga pranešimais apie pasitaikančius neigiamus skiepų šalutinius poveikius, šioje reklaminėje kampanijoje pažiūrėta kitu kampu ir akcentuota tai, dėl ko verta pusdienį pakentėti su galvos skausmu ar pakilusia temperatūra – miego trūkumu dėl sugrįžusių vakarėlių, padidėjusiu nuovargiu lankantis masiniuose renginiuose, raumenų skausmu po grupinių treniruočių ir pan.
Mada prekybcentry. Jau mažai ką stebina įvairių prekybos centrų kolaboracijos su žinomais žmonėmis, bet praėjusi Motinos diena buvo puiki proga išsižioti. „Lidl“ pristatė dizainerio Roberto Kalinkino specialiai Motinos dienai sukurtą gėlių puokštę. Man asmeniškai tai buvo bene geriausia ir organiškiausia matyta vienkartinė kolaboracija pastaruoju metu. Šioje vietoje būtų galima paminėti ir pavyzdį iš užsienio. Didžiausias JAV mažmeninės prekybos tinklas „Walmart“ žengia žingsnius į mados pasaulį ir perka virtualią persirengimo kabiną iš startuolio „Zeekit“. Vartotojai galės ne tik įsigyti madingų drabužių už prieinamą kainą, bet ir gauti individualizuotą skaitmeninę prekių pasimatavimo patirtį įkeldami savo nuotrauką ar pasirinkdami labiausiai jų kūno apimtis atitinkantį modelį. Taigi apgalvotos kampanijos, kuriomis siekiama masėms pasiūlyti labiau prabangos prekėmis laikomos produkcijos, dažniausiai sulaukia teigiamų vertinimų ir pasiteisina.
MEILĖ GAMTAI. „Atgal į gamtą!” – skelbė Žanas Žakas Ruso. Panašiai šaukia dabar beveik visi prekės ženklai. Visi tvarūs, visi prisideda prie gamtos išsaugojimo, visi faini. Tokie faini, kad darosi sunku patikėti nuoširdumu ir apskritai suvokti tikrąją tvarumo reikšmę vien skaitant gražius šūkius. Tad šioje vietoje reikėtų kalbėti apie tvarumą kitais kampais ir priimti netikėtus marketinginius sprendimus. PATAGONIA tai daro jau kelis metus iš eilės tiesiog… skatindami nepirkti jų produkcijos per masinius išpardavimus. Tuo tarpu neseniai medumi praturtintų plaukų priežiūros priemonių brendas GISOU paskelbė, kad visiems, perkantiems jų produktus, prie užsakymų bus pridėta gėlių sėklų, kurias pasodinus, prisidėsite prie bičių populiacijos išsaugojimo. Na, ir dar viena tematiškai susijusi, ekorevoliuciją žadanti naujovė – visiškai tvari, nepaliekanti jokių atliekų ir užtikrinanti nenutrūkstamą gamtos ratą „Bee Loop“ medaus pakuotė. Taigi net ir kalbant apie tai, apie ką kalba visi, galima tai padaryti originaliai.
Ar tik per karantiną minėti pavyzdžiai veikia? Tikrai ne. Nors karantino suvaržymų beveik nebeliko, nuobodumo diapazonas tik plečiasi ir kaskart vis sunkiau nustebinti persisotinusius vartotojus. Tad svarbu atrasti sritis, kuriose jaučiamas savotiškas alkis, ir patraukti žmonių dėmesį. Kad ir paprastais dalykais – pavyzdžiui, pastebėjimu, kad kaskart gerdami vandenį pakeliate akis į dangų.
2021 © Eglė Labukaitė